Mieliśmy już kota w butach! Teraz przyszedł czas na kota w masce!
Neva Masquerade… brzmi jak nazwa najnowszej generacji tuszu do rzęs… A to kot i to nie byle jaki, bo kot łączący najlepsze cechy kotów syjamskich i syberyjskich. Jego korzenie sięgają pięknego Petersburga – Wenecji Północy, miasta białych nocy, cennych zabytków i hucznych balów maskowych, czyli maskarad. Przez Petersburg przepływa rzeka Neva.

Tak więc nazwa kotów Neva Masquerade pochodzi od rzeki Nevy i od wystawnych balów maskowych, jakie wydawali rosyjscy władcy. Koty Neva mają na pyszczku oryginalną “maseczkę”, która odróżnia ją od innych kotów syberyjskich.

Mimo niewątpliwych arystokratycznych korzeni, Nevka zrodziła się w okolicznościach co najmniej plebejskich. Kiedy uwielbiane na salonach koty syjamskie nieco się opatrzyły, zaczęły być stałymi bywalcami petersburskich ulic. A tam od lat niepodzielnie królował Syberyjczyk. No i od mruknięcia do mruknięcia, od miauknięcia do miauknięcia z miłosnych spotkań zrodziły się puchate, niebieskookie syberyjskie nevy masquerqde.

Nie tylko wygląd zewnętrzny jest mieszanka tego, co najlepsze u Syjama i Syberyjczyka. Wnętrze Nevki to prawdziwa doskonałość !!! Ma żywotność kota syberyjskiego i gadatliwość Syjama. O nudzie możemy zapomnieć, bo Nevka z pewnością zorganizuje nam czas. Będzie skakać, wspinać się, zachęcać do zabawy, a jako nagrodę z pewnością wybiorą sobie zestaw pieszczot. I będą się ich głośno domagać głośno mrucząc i pomiaukując rozkosznie.

Na kociaki w nieznanym dotąd połączeniu fenotypowym z ciekawością zaczęli spoglądać ludzie. Cechy rasy miały szansę na utrwalenie i umocnienie, a próby hodowli nowej rasy Rosjanie zainicjowali dopiero w latach ’60 XX wieku poprzez specjalne programy selekcyjne. I tak w roku 1987 opracowano pierwszy standard nevy w Związku Radzieckim w klubie “Kofofiej”, któremu przypisywane jest również autorstwo nazwy – Neva Masquerade.

Upadek żelaznej kurtyny ukazał zachodniemu światu siostrzaną rasę kota syberyjskiego Nevkę. Szczególnie zagorzałymi fanami tej niezwykłej rasy stali się Niemcy i już w roku 1990, dzięki staraniom Hansa Schultz’a, dotarły tam pierwsze Nevki. W międzyczasie, w połowie lat ’90, koty trafiły także do Polski. Ich sława rozprzestrzeniała się także poza granice Europy.

Nevy charakteryzuje żywy temperament i bogata psychika. Błyskotliwie inteligentne, ciekawskie, przyjacielskie i lojalne, bardzo silnie przywiązują się do opiekuna.

Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. Są komunikatywne i nieco bardziej głośne niż ich dziko ubarwieni kuzyni - koty syberyjskie.

Dumnym posiadaczem kota rasy Neva Masquerade jest rosyjski prezydent (premier - od 8 maja 2012) Dmitrij Miedwiediew. Kot pana prezydenta ma na imię Dorofiej.

"Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa"

Wiktor Hugo

szybki kontakt

Joanna Korzec
46-050 Kąty Opolskie
ul. Kościelna 9
e-mail:
sniezna.magnolia@op.pl
tel. +48 508 148 471 lub +48 889 599 008

Realizacja firma QbaSoft Jakub Płużek

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023